Напевне, одним з найлегших дослідів, що можна провести з дітьми, є вимірювання pH речовин за допомогою лакмусового паперу. Навіть у початковій школі діти здатні зрозуміти, що таке кислотність розчинів.
Цей дослід я проводила зі своїм десятирічним сином. Очевидно, що це ще не той вік, в якому діти вчать хімію в школі. Але мій підхід є таким: я знайомлю дітей з науковими поняттями та явищами з раннього віку.
Що таке кислотність розчинів?
Як я пояснила дитині, що таке кислотність розчинів? Я не розповідала про активність іонів, але пояснила коротко, що є кислі розчини. Це легко уявити дітям, бо вони стикаються в побуті з поняттям кислий (лимон, наприклад) та кислота (лимонна кислота, оцет – розчин оцтової кислоти). Є також розчини лужні, і це протилежність кислим. А є нейтральні, які і не кислі, і не лужні. Це, наприклад, дистильована вода.
PH – це число, що виражає кислотність розчину. Воно може бути від 1 до 14. Виміряти pH можна лакмусовими папірцями. Це такі паперові смужки, пропитані індикатором (з поняттям індикатору мої діти вже познайомилися під час нашого досліду з йодом). Лакмусові папірці змінюють колір при контакті з розчином. Ми маємо знайти на шкалі pH відповідний колір та цифру, яка йому відповідає.
Ph = 7 у нейтральних середовищах, таких як дистильована вода.
У кислих розчинів pH < 7, у лужних pH >7.
Ми з дітьми також багато разів грали з содою та оцтом, і я озвучувала, що оцет – це кислота, і вона нейтралізує лужну соду. Це якраз той момент, на якому я завжди наголошую: варто озвучувати терміни. Діти, напевне, не запам’ятають їх з першого разу, але можуть впізнати, коли зустрінуться з ними знову, і скласти знання та свій досвід докупи, як пазл.
Підготовка до проведення досліду
Цього разу ми використовували справжній лабораторний посуд – чашки Петрі. Ми замовляли їх в компанії RDC Innovation Laboratory, що допомагає скласти домашню лабораторію. Зв’язуватися з ними зручно через фейсбук групу. Крім різноманітного лабораторного посуду у них є також і лакмусовий папір, і хімічні речовини для дослідів.
Син звернув увагу на красу кольорової шкали pH 🙂
Для досліду ми обрали такі розчини:
- Вода з крану (на фото пляшка від мінеральної води, але в пляшці – звичайна водопровідна)
- Рідке дитяче мило
- Молоко
- Оцет
- Лимонний сік (з поверхні шматка лимону)
Хід досліду
У чашки Петрі ми налили усі наші розчини та поклали шматочок лимона. Підготували лакмусовий папір.
Дитяче мило досить густе!
Далі ми поклали у кожну чашку лакмусовий папірець і стали спостерігати.
Від води ми чекали нейтрального pH, але…
Виявилось, що водопровідна вода має лужну реакцію і pH приблизно 9-10. Красивий синій колір!
Рідке дитяче мило здивувало слабкою кислою реакцією.
Молоко теж виявилося злегка кислим.
Ось результати вимірювання pH дитячого мила (зліва) і молока (зправа). У молока pH ближче до 7, у мила приблизно 6.
Найбільш передбачуваним виявилось pH лимона та оцтової кислоти. Яскрава кисла реакція вже на етапі торкання папірця до розчину 🙂
PH розчину оцтової кислоти дорівнює 3, а лимона – 4.
Дізнайтеся більше про наш сайт “Крейдочки” за цим посиланням.
Підтримати наш сайт можна тут https://www.patreon.com/kreidochky