
Найулюбленіша частина нашого домашнього навчання – це наукові експерименти. Я змалку захоплювалась наукою, і дуже хочу передати це захоплення своїм дітям! Допомагаю їм досліджувати світ навколо. Якщо вони цікавляться хімічними перетвореннями, значить ми вивчаємо хімічні перетворення, хоча діти у мене ще маленькі. Хімія для дітей – це реально! Навіть дошкільнятам та молодшим школярам можна пояснити властивості речовин та хімічні перетворення.
Хімія для дітей. Хід експерименту
Цього разу ми вивчали йод. Я пояснила дітям, що це речовина, розчин якої використовується для дезинфекції ранок чи запалень. У нас був Бетадин – водний розчин йоду для полоскання горла. Діти налили трохи в скляну баночку та роздивилися. Розчин йоду має оранжевий колір.

Для проведення експерименту нам потрібні зразки різних харчових продуктів. Ми обрали такі: картопля, виноград, яблуко, рисовий хлібець, варений рис, листя салату, крекери.

Мій дев’ятирічка розрізав картоплю, яблуко та виноград на шматочки.

Я пояснила дітям, що в деяких рослинних продуктах є особлива речовина – крохмаль. І ми можемо виявити його за допомогою йоду. Крохмаль має цікаву властивість – змінює колір при контакті з йодом.

Діти крапали йод на різні зразки рослинної їжі та спостерігали за реакцією.

Дітей вразило, якою яскравою була зміна кольору при контакті з крекерами, рисом та рисовим хлібцем! Зробили висновок, що це їжа з високим вмістом крохмалю. Я звернула увагу дітей на те, що ця їжа швидко та надовго нас насичує.


Подивіться на цей колір!

Невелика примітка!
При підготовці зразків їжі радимо спочатку різати ті продукти, які містять мало крохмалю, або використовувати різні ножі. Забруднений крохмалем ніж призведе до того, що реакцію дасть навіть листок салату. Так трапилось з нами! Під кінець експерименту навіть салат став синіти 🙂

Ідея для додаткового експерименту.
Розділіть кілька крекерів на дві купки. Одну купку протестуйте йодом. Другу купку добре прожуйте, виплюніть і знову протестуйте. Реакція має бути не така яскрава, як у непрожованих крекерів. Це пояснюється тим, що наша слина розщеплює крохмаль, бо процес травлення починається вже в роті при пережовуванні їжі!
Друзі! Ми підготували для вас невеличку роздруківку, яка допоможе вам провести цей експеримент з дітьми, не заглядаючи на сайт. Файл містить також робочу сторінку для дитини, де вона може записати результати свого наукового досліду. Введіть свій імейл на отримайте файл безкоштовно!

Перегляньте більше наших дописів з серії “Наука дітям”.
One thought on “Хімія для дітей. Науковий експеримент з йодом”