Риба-папуга. Заняття для дітей.

Риба-папуга – красива тропічна риба. У неї незвичайна зовнішність та цікавий спосіб життя. Моїм дітям дуже сподобалось досліджувати цю рибу.

риба-папуга

Чому риба-папуга так називається?

Передні зуби риби-папуги знаходяться на зовнішній поверхні щелеп та зростаються один з одним, утворюючи структуру, що нагадує дзьоб. Цим “дзьобом”, а також кольоровим забарвленням тіла, ця риба справді нагадує папугу. Звідти і пішла її назва.

риба-папуга

Ознаки риб.

Ми обговорили з дітьми загальні ознаки всіх риб. Риби відносяться до хребетних тварин. Це означає, що у них є хребет. У них є голова, тулуб та хвіст. Дихає риба розчиненим у воді киснем за допомогою зябер. Тіло риби вкрите лускою. Форма тіла обтічна – це допомагає рибі плавати.

риба-папуга

Анатомія риби-папуги. Зовнішній вигляд

Ми з дітьми уважно розглянули рибу. Звичайно, моїм дітям було цікаво, де у неї попа 🙂 Ось вона…

риба-папуга

Мій дев’ятирічка спробував відкрити рибі рота. Не вийшло! Щелепи закриті дуже щільно. “Дзьоб”, до речі, дуже твердий. Зуби риби-папуги одні з найміцніших зубів у світі.

Харчується риба-папуга водоростями, що ростуть на камінні та коралових рифах. Щелепами риба зішкрібає водорості прямо з камінням та коралами. Тверді часточки перемелюються разом з водоростями, допомагають у травленні, а потім виходять з риби у вигляді піску. За рік одна риба-папуга може виробити 450 кг піску!

Зяброва щілина. Під ній ховаються органи дихання риби – зябра.

Розтин риби-папуги. Внутрішня анатомія риби

Добре оглянувши рибу ззовні, ми почали її розтин. Це було не перше наше препарування риби, тому ми вже знали, що не варто очікувати цілих органів всередині. Замість органів була червоно-сіра каша. Ми здогадуємося, що це тому, що риба була заморожена, а потім розморожена. Цей процес руйнує органи. Але ми все-таки змогли знайти деякі органи, а один з них нас дуже здивував! Але про це пізніше 🙂

Тут ми бачимо хребет. Ми згадали з дітьми, що тварини бувають хребетними та безхребетними. Риби відносяться до хребетних. Я звернула увагу дітей на те, що від хребта відходять ребра, а під хребтом помітно кровоносну судину.

риба-папуга

Тут мій дев’ятирічний син тримає зябра. Вони чимось нагадали нам пластинки під шапками грибів.

риба-папуга

На цій фотографії видна каша зі зруйнованих органів, а також великий сюрприз – дивна кісткова структура, схожа на зуби. Ми дуже здивувалися!

Тут краще видно цю тверду структуру, а також мозок риби (білий орган зліва біля пальця).

Я дістала ці дивні “кісточки” з риби. На жаль, маючи одну руку в рукавиці, вкритій риб’ячою кров’ю, другою рукою тримаючи важкий фотоапарат, у мене не вийшло зробити чіткі фото цих органів. А після заняття ми дуже швидко прибирали і викинули їх. Тому це найкращий знімок, який у нас є.

Вже пізніше ми погуглили і з’ясували, що ці органи називаються глотковими щелепами (pharygeal jaws). Саме вони перемелюють каміння та корали в пісок. На цій картинці з наукового сайту ResearchGate можна побачити, як розташовуються ці щелепи всередині риби (картинка відкриється у новому вікні).

Ось така цікава ця риба-папуга!

У нас також заплановані публікації розтину креветок та багато інших цікавих матеріалів. Пропонуємо вам підписатися на нашу розсилку, щоб не загубити сайт!

Щось не так! Будь ласка, спробуйте ще раз
Ви успішно підписалися на розсилку “Крейдочки”! Ми раді, що Ви з нами!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top