Англійська мова для дітей. Jolly Phonics.

Знання англійської мови відкриває багато можливостей для дитини у майбутньому. Як можна легко навчити дитину правильній вимові та читанню англійською? Одним з методів, що використовується у більш ніж 100 країнах світу, є Jolly Phonics. Це дуже цікава мультисенсорна методика, завдяки якій англійська мова для дітей зі складного предмету перетворюється на веселу гру. Методика підходить як носіям мови, так і тим, хто вивчає її як іноземну.

англійська мова для дітей

Сутність методу Jolly Phonics

По системі Jolly Phonics діти починають вчитися читати не з алфавіту, а з фонем – звуків. В англійській мові існує 44 звуки, що виражаються 26 літерами. Певні звуки утворюються поєднанням двох чи трьох літер. Коли дитина знає фонеми, вона може поєднувати їх у слова, розуміє принцип формування звуків та застосовує його при читанні. Методика Jolly Phonics розрахована на дітей 4-5 років та є настільки ефективною, що за кілька тижнів систематичних занять діти вже знають 42 фонеми.

Методика заснована на мультисенсорному сприйнятті інформації. Далі в статті я розкажу, як це виглядає на практиці.

Навчальні ресурси за методикою Jolly Phonics

Автори методики на своєму офіційному сайті пропонують широку лінійку посібників, методичок для вчителя, книжок для читання, DVD, CD, флеш карток, постерів тощо. Є також дуже інформативний youtube канал Jolly Learning. Як бачите, досить великий вибір навчальних матеріалів. З усьго різноманіття я маю методичку для вчителя та робочий зошит №1 для дитини. Покажу вам, як вони виглядають.

Робочий зошит для дитини.

Отже, ми маємо Phonics Pupil Book 1. Я обрала варіант з друкованими літерами, а є ще й з курсивом.

Кожне заняття займає 1 сторінку! Протягом заняття вивчається одна фонема (тобто один звук).

До кожної фонеми є історія (розповідь, казочка). Текст історії наведений в книзі для вчителя. Історія пов’язується зі звуком, що вивчається в даному занятті. Наприклад, перший звук – S. В історії до цього уроку йдеться про змію (Snake), що видає звук SSSSS. Вчитель читає історію, в якій багато разів зустрічається цей звук. В робочому зошиті для дитини надається картинка змії, про яку згадувалося в історії. Також у верхньому кутку сторінки наводиться літера, обидва її написання: велика і друкована. На друкованих літерах більше зосереджена увага у Pupil Book 2, а у Pupil Book 1 вона дається тільки для ознайомлення. Також до кожного звуку є рух або дія. Для звуку Sss, наприклад, це рух рукою, яка ніби малює в повітрі літеру S, що нагадує змію.

англійська мова для дітей

На сторінці є поле, де дитина може потренуватися писати літеру S, а також невелике завдання на впізнавання звуку у словах. Є 4 картинки, треба закреслити ту, в назві якої немає цього звуку.

В чому полягає мультисенсорний метод вивчення англійської мови? Дитина слухає історію, багаторазово чує звук, бачить ілюстрацію до історії, вчиться робити рух або дію, що асоціюється з історією та звуком, пише літери, впізнає звук на слух.

Вже з третього заняття, коли дитина знає як мінімум три пари “літера-звук”, даються короткі слова для читання.

Кілька прикладів сторінок. Для звуку Р пропонується така дія: дмухати на пальчик, наче він – це свічка, а ти намагаєшся її загасити. Для звуку Е уявляємо, наче розбиваємо яйце, робимо рухи ручками в боки, наче розділяємо шкарлупку, і кажемо “е, е, е” (на картинці більш зрозуміло, що мається на увазі).

англійська мова для дітей

І кінці зошита є кілька розворотів з цікавими завданнями. Наприклад, вписати в слово літери, яких не вистачає, поєднати картинку і слово, запам’ятати tricky words (хитрі слова, написання яких треба запам’ятати). По закінченню цього зошита діти вже будуть знати 12 tricky words.

Jolly phonics

Англійська мова для дітей. Методичні рекомендації вчителям та батькам.

англійська мова для дітей

Ця книга містить методичні рекомендації для вчителів (або батьків), що допомагають ефективно вчити дітей англійській мові. Вона обов’язково має йти в комплекті з робочим зошитом для дитини, адже саме в цій книзі наводяться історії, що складають основу кожного з уроків з зошита для учнів.

Методичні рекомендації дуже детальні. Книга набагато товща, ніж робочий зошит для дітей, та складається з чотирьох розділів. У першому розділі наводиться загальна інформація про англійську фонетику, навчання письму та читанню, навчанню tricky words тощо. Наступні три частини присвячені методичним рекомендаціям роботи з Pupil Book 1, 2 та 3. Наводиться детальне пояснення як проводити урок, що казати, як показувати потрібні рухи, як спонукати дітей до активності під час заняття.

Тут пояснюються рівні володіння англійською мовою, та в яких робочих зошитах йде робота над цими рівнями.

Jolly phonics

Загальні рекомендації по роботі з робочими зошитами Pupil Book 1.

англійська мова для дітей

Тут я показую сторінку в робочому зошиті для дитини (зліва) та відповідну сторінку в книзі для вчителів (батьків), де наводиться історія до уроку та пояснюється робота над конкретно цим уроком.

англійська мова для дітей

Перша сторінка рекомендацій по роботі з робочими зошитами Pupil Book 2.

Перша сторінка рекомендацій по роботі з робочими зошитами Pupil Book 3.

Приклад того, що діти мають знати по закінченню Pupil Book 3.

Позаду на обкладинці наводиться список матеріалів, які можна купити на додачу до комплекту Pupil Book та Teacher’s Book.

англійська мова для дітей

Враження від методики Jolly Phonics.

Мені дуже сподобалась ця система вивчення англійської мови. Відчувається, що вона продумана до дрібниць. Англійська мова для дітей – це предмет, який не так вже й легко викладати. Але завдяки детальним інструкціям для вчителя (або батьків, що навчають своїх дітей) в матеріалі можна розібратися досить швидко, і одразу застосовувати свої знання на практиці.

Поєднання книги для дітей та методичних рекомендацій для вчителя нагадало мені методику Василя Федієнко. Хоча в його книжці мені якраз не вистачало фізичного розділення робочої сторінки для дитини та порад для батьків.

З негативного, дітям не дуже подобаються ілюстрації, на жаль. Така ж історія, як і з Букварем Читайликом Федієнка. Можливо, це пов’язано з тим, що методиці вже багато років, а книжки перевидаються без змін.

Одним з важливих факторів ефективності методики є систематичність занять. Це мають бути короткі заняття, але часто і регулярно. Тоді точно буде результат. Методика розроблена більше 20 років тому і перевірена поколіннями та носіями різних мов. Проте мені не вдалося знайти жодних ознак використання Jolly Phonics в Україні.

Якщо ви хотіли б отримувати більше інформації про різні методики навчання, іноземну навчальну літературу, ідеї занять з дітьми, пропонуємо вам підписатися на нашу розсилку.

Щось не так! Будь ласка, спробуйте ще раз
Ви успішно підписалися на розсилку “Крейдочки”! Ми раді, що Ви з нами!