В інтернеті є багато статей про те, як навчити дітей розрізняти їстівні та не їстівні гриби. Але мені не вдалося знайти адаптованої для дошкільнят та молодших школярів інформації про те, що таке гриби, яка їхня будова, що таке спори. Напишу, як я розповідала своїм дітям про гриби.
Книжки, які ми використали під час заняття про гриби.
На жаль, у нас вдома знайшлося тільки дві книжки, де була інформація про гриби. Це “Енциклопедія дошкільника. Природа” від видавництва “Ранок” і Nature Anatomy авторства Джулії Ротман.
В книжці “Енциклопедія дошкільника. Природа” цікавими були ці ілюстрації та інформація про те, що гриби ростуть не тільки на землі, а ще й на повалених деревах тощо. Я розповіла дітям, що грибам потрібне вологе та рихле, насичене поживними речовинами середовище.
Книга Nature Anatomy має естетичні ілюстрації та стислу і цікаву інформацію. В ній ми розглянули будову гриба.
Дітям про гриби. Будова гриба, міцелій.
Гриб має ніжку, шапку, пластинки під шапкою та міцелій.
Я пояснила дітям, що міцелій нагадує тоненькі корінці. Через міцелій гриби поглинають поживні речовини. І чим більше цих тоненьких “корінців”, тим більше поживних речовин отримає гриб для свого розвитку. Тому міцелій добре розгалужується вглиб та вширину у поживному середовищі, щоб поглинути більше.
Не знаю, як би я розповідала дітям про гриби, якби не могла показати власне гриби. Не люблю, коли доступна тільки теорія та малюнки у книгах.
Для заняття я купила в супермаркеті кілька видів грибів: білі та коричньові печериці, енокі та коричньові шімеджі. На цьому фото ви бачите шімеджі (зліва та знизу) та енокі (зправа, довгі грибочки з крихітними шапками).
Навіть трирічній доньці дуже сподобалося досліджувати гриби!
Дев’ятирічний син малює гриби. Я надихаюся Вальдорвським підходом до навчання, і скрізь залучаю малювання. Вважаю, діти так краще запам’ятовують інформацію. Поки малюють, я читаю вголос чи про щось розповідаю.
Трирічна доня теж спробувала намалювати гриб, і я здивувалася тому, як гарно у неї вийшло!
Зосереджені…
Малює будову гриба. Син легко запам’ятав слово “грибниця”, а слово “міцелій” – не дуже легко. Але я нагадала через кілька днів після заняття, потім знову нагадала (“Пам’ятаєш, ми читали про гриби? У них є шапка, ніжка, міцелій”), і зараз син вже пам’ятає це слово.
Висіваємо спори грибів.
Я завжди дуже любила природознавство і біологію, навчалася в школі з поглибленим вивченням біології, пізніше вивчала цей предмет в університеті. Але жодного разу не мала нагоди побачити спори. Ми вивчали теорію, але чомусь рідко переносили її на практику. Спори уявлялися чимось невидимим. Ніхто ніколи не казав, що їх дуже легко висіяти з гриба і роздивитися.
Для цього нам потрібні гриби та аркуш білого картону. Можна взяти і звичайний папір, але він від вологи піде хвильками під грибами.
Ми вирішили отримати спори зі звичайних білих печериць з супермаркету. Бажано взяти зрілі гриби з розкритими шапками. Одного разу ми взяли молоді гриби, у яких шапки щільно прилягали до ніжки. З них не вийшло висіяти спори, навіть коли ми відрізали частину шапок, щоб відкрити пластинки.
Обережно від’єднуємо шапку від ніжки.
Погляньте, які красиві пластинки! Вони дуже ніжні на дотик, шовковисті!
Кладемо шапку пластинками донизу на картон.
Робимо це з кількома грибами.
Готово! Тепер лишаємо шапочки у спокої як мінімум до завтра. Рухати не можна!
Шапки рекомендують піднімати через добу. Але у нас так вийшло, що минуло дві доби. Погляньте, скільки їх насіялося!
Нас з дітьми вразило, які цікаві вийшли відбитки.
Можна розглянути контури пластинок! Надзвичайно тонка робота дрібнесеньких спор! Наче художник малював!
Дітям про гриби. Більше ідей для занять.
На майбутнє ми плануємо розглядати спори в мікроскоп, а також посіяти їх у ґрунт. А раптом вийде виростити гриби!
One thought on “Дітям про гриби. Робимо відбиток спор”