Дітям про гриби. Робимо відбиток спор

В інтернеті є багато статей про те, як навчити дітей розрізняти їстівні та не їстівні гриби. Але мені не вдалося знайти адаптованої для дошкільнят та молодших школярів інформації про те, що таке гриби, яка їхня будова, що таке спори. Напишу, як я розповідала своїм дітям про гриби.

Книжки, які ми використали під час заняття про гриби.

На жаль, у нас вдома знайшлося тільки дві книжки, де була інформація про гриби. Це “Енциклопедія дошкільника. Природа” від видавництва “Ранок” і Nature Anatomy авторства Джулії Ротман.

дітям про гриби

В книжці “Енциклопедія дошкільника. Природа” цікавими були ці ілюстрації та інформація про те, що гриби ростуть не тільки на землі, а ще й на повалених деревах тощо. Я розповіла дітям, що грибам потрібне вологе та рихле, насичене поживними речовинами середовище.

дітям про гриби

Книга Nature Anatomy має естетичні ілюстрації та стислу і цікаву інформацію. В ній ми розглянули будову гриба.

Дітям про гриби. Будова гриба, міцелій.

Гриб має ніжку, шапку, пластинки під шапкою та міцелій.

Я пояснила дітям, що міцелій нагадує тоненькі корінці. Через міцелій гриби поглинають поживні речовини. І чим більше цих тоненьких “корінців”, тим більше поживних речовин отримає гриб для свого розвитку. Тому міцелій добре розгалужується вглиб та вширину у поживному середовищі, щоб поглинути більше.

Nature anatomy

Не знаю, як би я розповідала дітям про гриби, якби не могла показати власне гриби. Не люблю, коли доступна тільки теорія та малюнки у книгах.

Для заняття я купила в супермаркеті кілька видів грибів: білі та коричньові печериці, енокі та коричньові шімеджі. На цьому фото ви бачите шімеджі (зліва та знизу) та енокі (зправа, довгі грибочки з крихітними шапками).

дітям про гриби

Навіть трирічній доньці дуже сподобалося досліджувати гриби!

дітям про гриби

Дев’ятирічний син малює гриби. Я надихаюся Вальдорвським підходом до навчання, і скрізь залучаю малювання. Вважаю, діти так краще запам’ятовують інформацію. Поки малюють, я читаю вголос чи про щось розповідаю.

дітям про гриби

Трирічна доня теж спробувала намалювати гриб, і я здивувалася тому, як гарно у неї вийшло!

дітям про гриби

Зосереджені…

хоумскулінг
Nature's anatomy

Малює будову гриба. Син легко запам’ятав слово “грибниця”, а слово “міцелій” – не дуже легко. Але я нагадала через кілька днів після заняття, потім знову нагадала (“Пам’ятаєш, ми читали про гриби? У них є шапка, ніжка, міцелій”), і зараз син вже пам’ятає це слово.

дітям про гриби заняття

Висіваємо спори грибів.

Я завжди дуже любила природознавство і біологію, навчалася в школі з поглибленим вивченням біології, пізніше вивчала цей предмет в університеті. Але жодного разу не мала нагоди побачити спори. Ми вивчали теорію, але чомусь рідко переносили її на практику. Спори уявлялися чимось невидимим. Ніхто ніколи не казав, що їх дуже легко висіяти з гриба і роздивитися.

Для цього нам потрібні гриби та аркуш білого картону. Можна взяти і звичайний папір, але він від вологи піде хвильками під грибами.

спори грибів

Ми вирішили отримати спори зі звичайних білих печериць з супермаркету. Бажано взяти зрілі гриби з розкритими шапками. Одного разу ми взяли молоді гриби, у яких шапки щільно прилягали до ніжки. З них не вийшло висіяти спори, навіть коли ми відрізали частину шапок, щоб відкрити пластинки.

спори грибів

Обережно від’єднуємо шапку від ніжки.

Погляньте, які красиві пластинки! Вони дуже ніжні на дотик, шовковисті!

спори грибів

Кладемо шапку пластинками донизу на картон.

Робимо це з кількома грибами.

спори грибів

Готово! Тепер лишаємо шапочки у спокої як мінімум до завтра. Рухати не можна!

Шапки рекомендують піднімати через добу. Але у нас так вийшло, що минуло дві доби. Погляньте, скільки їх насіялося!

спори грибів

Нас з дітьми вразило, які цікаві вийшли відбитки.

спори грибів

Можна розглянути контури пластинок! Надзвичайно тонка робота дрібнесеньких спор! Наче художник малював!

спори грибів

Дітям про гриби. Більше ідей для занять.

На майбутнє ми плануємо розглядати спори в мікроскоп, а також посіяти їх у ґрунт. А раптом вийде виростити гриби!

1 thought on “Дітям про гриби. Робимо відбиток спор”

  1. Pingback: Риба-папуга. Заняття для дітей. - Крейдочки

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top