Це наш найулюбленіший експеримент! Легкий і яскравий, він допоможе вам обговорити з дитиною таке цікаве явище як поверхневий натяг води.
Для експерименту потрібно:
1) молоко (бажано не знежирене)
2) харчові барвники
3) рідина для миття посуду чи будь-яке рідке мило.
Хід експерименту.
1) У пласку тарілку наливаємо молоко шаром приблизно 1 см.
2) Готуємо харчові барвники. Чудово, якщо у вас є рідкі барвники. У нас вдома є тільки сухі, тому ми зробили їх розчин у кришечках з-під пластикових пляшок.
3) Капаємо барвники у різні місця на поверхню молока.
4) Потім додаємо в молоко рідину для миття посуду. Це можна робити різними шляхами. Можна просто капнути її у молоко і спостерігати за тим, що відбувається. Можна вмокнути в рідину для посуду ватну паличку, і потім торкнутися нею молока. А ми використовували пальчик. Син взяв на пальчик краплину рідини для миття і занурив палець у молоко.
Що спостерігаємо?
Це краще бачити, ніж читати про це! 🙂 Ми зняли відео.
Наукове пояснення.
Молоко – це здебільшого вода. Вода має властивість, що називається поверхневим натягом. Це пояснюється тим, що молекули води притягуються одна до одної, а не до молекул повітря, і намагаються зробити свою поверхню якомога меншою. Тому краплина води на столі не розтягується по поверхні, а приймає вигляд сфери.
Харчові барвники менш щільні за молоко, бо практично є водою. Тому вони плавають на поверхні молока.
Рідина для миття посуду руйнує поверхневий натяг, і примушує молоко розтягуватись з того місця, де ми капнули мило для посуду. Це в свою чергу примушує барвники рухатись та опускатися і товщу молока. А потім цей струмень рухається вверх, виносячи барвник на поверхню. Це створює чудернацькі кольорові ефекти на поверхні молока.
Це дуже видовищний експеримент, який зацікавить усіх, від немовлят до дорослих! Спробуйте всією сім’єю!
P.S. Ми робили ще один експеримент для вивчення поверхневого натягу – експеримент з меленим перцем та водою. Докладніше про нього читайте у цьому дописі.
One thought on “Наука для дітей. Вивчаємо поверхневий натяг. Експеримент з молоком”