Про зошити Меркуріус я вперше почула від хоумскулерів, що використовують вальдорфський підхід у навчанні. Мені дуже подобається творчий аспект вальдорфської методики. Малювання задіюють, здається, в усіх класах та всіх предметах, навіть з історії та математики. Тому і зошити використовуються не стандартні формату А5 з лініями та клітинками, а великі та схожі скоріш на альбоми для малювання.
Я не навчаю дітей повністю за вальдорфською системою, але вже кілька років практикую їх творчий підхід та використання таких зошитів.
Чому саме зошити Меркуріус?
Німецька компанія Меркуріус (Mercurius) – всесвітній дистриб’ютор приладдя та матеріалів для вальдорфських шкіл та садочків. Серед товарів, що постачає ця компанія, є зошити, воскові олівці та воскові цеглинки, кольорова калька, фетр, фарби, тканини для виготовлення вальдорфських ляльок тощо. Тобто все, що інтенсивно використовується школярами згідно вальдорфської методики.
Чим особливі ці зошити?
Здавалося б, чому не взяти звичайний альбом для малювання? Але ні 🙂 Як тільки ви візьмете в руки зошит Меркуріус, ви зрозумієте, що це зовсім інше. Неймовірна якість та добротність.
Ці зошити бувають різного формату. Нам найкраще підійшов розмір 32х24 см. Це більше, ніж А4, але менше, ніж А3. Є у нас також і пару зошитів 16х21 см. Один з них я використовую як записник, в іншому робить “хоумскулінг” моя трирічна донька. (Правда, згідно вальдорфського підходу має бути навпаки: чим молодша дитина, тим більше у неї має бути поле для творчості, тобто більший зошит.)
Є зошити без кальки і є з калькою між сторінками. У нас зошити з калькою. Калька стає у нагоді, якщо дитина малює восковими олівцями. Тоді малюнок не розмазується і не забруднює іншу сторінку.
Обкладинка з щільного картону, тиснена, рельєфна та приємна на дотик. Навіть при досить жорсткому поводженні з зошитом вона не рветься, зошит не розпадається.
В зошиті 32 сторінки. Щільність паперу 120 г/м². Для порівняння, щільність звичайного паперу А4 для прінтера – 80 г/м².
Як мої діти працюють в зошитах Меркуріус?
Я намагаюся творчо підходити до будь-якої теми та предмету. Тому малюнки та записи дітей в зошитах дуже різноманітні. Математика, українська мова, природознавство, географія тощо. Покажу кілька сторінок.
Тут ми вивчали вулкан, роздивлялися його зображення в книжці, робили експеримент (вулкан з содою та оцтом), і потім дитина його малювала. Син був в 1 класі.
Тут ми вивчали симетрію. Про це заняття є стаття на сайті. До речі, на нашому сайті ці зошити можна побачити в багатьох статтях!
Це вже третій клас. Дитина фіксує більше деталей. Природознавство, кругообіг води.
Будова та фізіологія рослин.
Так син вивчав таблицю множення. Було багато роботи не на один день. До речі, щільні сторінки витримують велику кількість клею.
Так син вивчав вірш Дмитра Павличка “Вітряк”.
Географія. У 3 класі немає такого предмету, але ми все одно вивчаємо нашу планету з раннього віку. Я роздруковувала контурну карту, і син клеїв. Завдяки товстим сторінкам наклеєні папірці ніяк не заважають писати на іншому боці сторінки.
Коли вивчаємо країни, обов’язково присвячуємо їм сторінку у зошиті.
Українська мова. Антоніми.
Українська мова. Частини мови. Я зробила смужки з кольорового паперу і написала на них різні слова, а син розподіляв у стовпчики відповідно до того, якою частиною мови є слово. Поки дитина клеїть, ми це все з ним проговорюємо. І так йому краще запам’ятовується.
Як бачите, дуже різноманітні заняття. Зошит дозволяє фіксувати знання. Мої діти люблять переглядати і згадувати те, що вивчали, малювали та писали. Ми не можемо уявити наш хоумскулінг без такого виду роботи.
У нас, звісно, є і зошити в клітинку, і в косу лінію, і діти там пишуть диктанти і розв’язують приклади. Але робота в оцих великих вальдорфських зошитах – найулюбленіша. Бо не треба слідкувати за клітинками та полями, а можна розігнатися як хочеш, оформити сторінку як хочеш. І наклейки, і фломастери, аплікації і що завгодно, і запам’ятовується матеріал набагато краще.
Ці зошити ми використовуємо вже років 5, і багато статей на сайті Крейдочки містить фото того, як мої діти в них працюють.
Завдяки відмінній якості зошити тримають свою форму і зовнішній вигляд навіть після інтенсивного використання малими дітьми. Думаю, альбоми такого не витримали б, і не збереглися б на пам’ять 🙂