Загальна інформація про зошит і автора
Цей робочий зошит з математики розроблений британським вчителем Ендрю Броуді. Зошит називається “Нумо додавати та віднімати” і розрахований на британський перший клас (year 1), на дітей 5-6 років.
Сподіваюся, українським батькам та вчителям буде цікаво переглянути це видання і порівняти з українською програмою та з вимогами до українських п’яти- та шестирічок.
Цей робочий зошит з математики я купила для свого шестирічного сина. Великий формат (А4), висока якість друку та приємний дизайн одразу пригорнув його увагу. На виконання 1 сторінки у дитини йде приблизно 5-10 хвилин, і зазвичай після цього син просить зробити ще одну сторінку. Дитині потрібна моя допомога, щоб прочитати завдання. Оскільки мій син володіє англійською, завдання він розуміє. Але я все-таки дублюю українською, щоб математичні терміни і поняття він засвоював обома мовами.
Вступ до зошита, від автора
Далі надаю мій скорочений і зроблений нашвидкоруч переклад вступу до робочого зошита:
“Це перший робочий зошит в серії “Ендрю Броуді. Нумо складати та віднімати”. Зошит містить більше 400 вправ з ментальної математики, розроблених з метою включити наступні аспекти в розділі “Числа” британської національної програми (National Curriculum):
- Числа та числові розряди
- Додавання та віднімання
Ваша дитина отримає найбільше користі, якщо ви знайдете можливість обговорювати з нею питання. Спочатку ви можете помітити, що дитина не дуже успішна під час тестів. Прослідкуйте, щоб дитина не втрачала впевненості в собі: натомість заохочуйте дитину вчитися на своїх помилках.
В зошиті поступово підвищується рівень складності, але зверніть увагу, що деякі вправи повторюються. Це зроблено для того, щоб діти краще засвоїли новий важливий матеріал. Вони можуть не знати відповідь, коли стикаються з завданням вперше, але у вас буде можливість допомогти їм засвоїти його, коли стикнуться з ним ще раз. Не дивуйтеся, якщо знадобиться попрактикувати деякі завдання кілька разів.
В першому класі учні вивчають широкий діапазон нових математичних понять. Що стосується додавання, діти мають навчитися використовувати такі вирази як: “склади разом” (put together), “додай” (add), “загалом” (altogether), “всього” (total) та “більше ніж” (more than). Стосовно віднімання, вони мають засвоїти “відніми” (take away), “відстань між” (distance between), “різниця між” (difference between) та “менш ніж” (less than). Завдання в цій книзі заохотить дітей почати використовувати ці математичні поняття.
Мотивація та заохочення – це ключ до успіху дитини, тому кожен зошит містить більше 100 кольорових призів-наклейок.”
Починаємо з простого
На початку завдання дуже легкі 🙂
Порахувати котиків в обох рядках, додати.
На 1 більше ніж 7 = ?
На 1 більше ніж 10 = ?
Додай разом чотири та три. 4 + 3 + ?
На кожній сторінці пінгвін дає невеличкі поради. Тут він каже: “Якщо я з’їв 2 рибини, а потім ще одну, вираз на додавання буде 2 + 1 = 3.”
Поступово завдання ускладнюються. Додавання і віднімання описується різними словами, такими як “більше ніж”, “разом”, “всього”, “менше ніж”, “відніми”.
Склад числа
На цій сторінці – вправи на склад числа. Пропонується шляхом додавання різних чисел утворити число 10. Подібні завдання зустрічаються в зошиті кілька разів, як на додавання, так і на віднімання (наприклад, використовуючи числа від 0 до 15 шляхом віднімання утворіть число 5).
Числові промені
Далі показується, як додавати, використовуючи числовий промінь. Надається коротке пояснення:
“Подивися на цей числовий промінь. Ми починаємо з 6 і додаємо 3, щоб отримати 9.
Почни на 6 і стрибни вперед 3 рази.
Вираз на додавання для цього числового променя: 6 + 3 = 9.
Напиши вирази на додавання для кожного з наступних числових променів.”
Подібні завдання зустрічаються в зошиті кілька разів, як на додавання, так і на віднімання.
Формування математичного словника дитини
Як вже було сказано, в цьому зошиті приділяється велика увага збагаченню математичного словника дітей. На цій сторінці наводяться вирази, що означають додавання і віднімання.
Пінгвін нагадує дітям: “Деякі спеціальні слова кажуть тобі додавати, а деякі – віднімати”.
Це слова, що означають додавання:
склади разом, додай, разом, всього, більше ніж.
Це слова, що означають віднімання:
відніми, відстань між, різниця між, менше ніж.
Завдання на цій сторінці:
Склади разом сім та чотири. 7 + 4 =
На 3 більше ніж 17 =
На 3 менше ніж 15 =
Додай разом десять та десять. 10 + 10
Скільки буде, якщо він шістнадцяти відняли п’ять? 16 – 5 =
Скільки буде двадцять та п’ять разом? 20 + 5 =
А на цій сторінці – завдання на віднімання 1 від різних чисел. Пінгвін пропонує використовувати для цього числовий промінь.
Тут завдання на знаходження пропущених чисел. Пропонується використовувати рахівний матеріал (рахівні палички тощо) або наданий числовий промінь.
Зв’язок між додаванням та відніманням
В кінці зошита піднімається тема взаємозв’язку між додаванням та відніманням. “Додавання і віднімання пов’язані!” – каже пінгвін. Далі йде коротке пояснення:
“Ми знаємо, що 8 + 4 = 12
Це нам показує, що 12 – 8 = 4
а також 12 – 4 = 8.
Напиши по два вирази на віднімання до кожного з виразів на додавання.”
Заохочувальні наклейки
До зошита додаються яскраві наклейки. Коли дитина розв’язала всі завдання на сторінці, вона може наклеїти наклейку на спеціальний кружечок на сторінці.
Мої враження від зошита
Матеріал досить складний як для 5-6 років. З іншого боку, моя дитина нормально сприймає завдання, розуміє пояснення і виконує без особливих проблем. Але, думаю, у декого з дітей могли б виникнути труднощі.
Робочий зошит з математики Ендрю Броуді можна придбати за цим посиланням, або натиснувши на картинку
Перегляньте інші наші публікації з позначкою “Математика“(відкриється у новій вкладці браузера).