Стереотипи – це приклад вузького мислення. Вони необ’єктивні і відверто шкідливі. Дівчатка мають бути спокійними. Хлопчики не повинні любити рожевий колір. Машини водять чоловіки, а жінка за кермом – це виключення з правил.
Стереотипи формуються під впливом оточуючого середовища, зокрема книжок, оповідань, висловів, жартів тощо.
Поширюючи стереотипні уявлення, ми передаємо дитині упереджене ставлення до певної групи людей. У випадку з гендерними стереотипами, ми програмуємо неправильне уявлення про жінок та чоловіків, їх ролі у суспільстві. Більш того, ми програмуємо неправильне уявлення дитини про саму себе.
Дуже прикро, коли купуєш дитині хорошу (згідно відгуків) книжку з чудовою назвою “Місто добрих справ”, а там ОТАКЕ
Автор книги Річард Скаррі (1919-1994) – відомий американський дитячий ілюстратор та письменник. Цікаво, що одну зі своїх книг, видану в далекому 1963 році, він виправив і перевидав саме через критику щодо гендерних стереотипів. Шкода, що до інших його книжок руки не дійшли.
Ось іще декілька ілюстрацій з книжки:
На цих зображеннях – родини звірів. Тато – це завжди хтось. Головний інженер, кравець, сержант, бакалійник. Він має освіту і професію. А мама – просто матуся.
Головне покликання книги – показати дітям різноманіття професій. При цьому представники більшості професій – чоловічої статі. От є фотограф, він фотографує кого? Логічно було б підписати “модель”, раз мова про професії. Але ні, це ж всього лиш “красуня”…
А ось моє “найулюбленіше”. Бакалійник пан Кіт заробив грошей. І купив сукню для матусі. (Не для своєї матусі. Йдеться про його дружину. Вона чомусь не пані Киця, а “матуся”). Так от, чому тато купив мамі сукню? Бо вона її ЗАСЛУЖИЛА. Тому що вона ТРИМАЄ ДІМ В ПОРЯДКУ. Як то кажуть, без коментарів…
Отак книжка “Місто добрих справ” вчить наших дітей про соціальні ролі у суспільстві, професії, ставлення до матерів тощо. Ви збиралися придбати цю яскраву розрекламовану книгу відомого автора? Вирішуйте самі, чи варто витрачати гроші на таку літературу.
ДОброго дня! Дуже цікаве спостереження! Особливо актуальне у наш час, коли гендерні стереотипи нарешті починають руйнуватися. Дуже хочеться, щоб жінки були такими ж повноцінними особами у суспільстві, як і чоловіки.
Доброго дня! Так, це тема дуже важлива!
Неля, у Вас такий сайт чудовий! Не хочете обмінятися банерами?