Нещодавно ми опублікували першу частину правил роботи Наукового гуртка від хоумскульного кооперативу DUNEHA, ОАЕ. У сьогоднішньому дописи – продовження перекладу правил.
6) Радо залучаємо молодших братів і сестер. Сім’я може долучитися у старшу вікову групу, наприклад у групу до дітей від 7 до 10 років, якщо їх старшій дитині 9 років. Але і молодші братики і сестрички запрошуються до участі, щоб збагатити навчальне середовище, утворивиши різновікову групу. Діти отримають можливість бути прикладом для менших, наставляти, вчити їх, піклуватися, адаптувати інформацію згідно можливостей та інтересів наймолодших, і це навіть важливіший урок, ніж тема заняття. Наскільки це можливо, заняття має бути гнучким, щоб можна було залучати молодших згідно рівня їх можливостей, якщо вони того хочуть. Наприклад, якщо старші діти малюють певну фігуру, молодшим даємо папір та воскові олівчики, щоб і вони малювали щось подібне.
7) Не відмовляємо ніяким сім’ям. Усі родини, які вирішили займатися хоумскулінгом, радо вітаються в кооперативі. Вони можуть почути про кооператив у фейсбуці, сайті DUNEHA або від друзів та знайомих. Хоча нова родина може почуватися сторонньою в кооперативі, спільні інтереси та невелика група наукового гуртка зближує усіх її учасників. Передбачається, що усе спілкування та сумісна діяльність здійснюється з повагою та безпекою і у фізичному, і у психологічному плані. Також передбачається, що ми поважаємо приватну власність, адже ми приходимо додому один до одного як гості. Усі конфлікти мають вирішуватись конструктивно та розсудливо,і настільки швидко, наскільки це можливо у певній ситуації. Про усі делікатні моменти має повідомлятися в першу чергу координатору групи. Якщо якась родина відчуває, що група їй більше не підходить, вона в будь який момент може з неї вийти. Якщо в їх місцезнаходженні є інша група наукового гуртка, і вона більш підходить їм за методом діяльності, вони можуть приєднатися до неї.
8) Запрошуються як рівні члени групи не тільки головні піклувальники (мами), а й інші члени родини. Зазвичай науковий гурток відвідують мами з дітьми, але якщо тата, бабусі, дідусі чи інші члени родини хочуть відвідати зустріч, вони з радістю запрошуються відвідати. Якщо у дитини є няня, то вона чи він теж запрошуються у якості одного з головних вкладників у розвиток і навчання підопічного, і вона чи він закликаються до участі на рівні з членами родини. Особливі зусилля прикладаються для подолання будь-яких мовних бар’єрів.
9) Існує чітка традиція на початку зустрічі відати кожного члена групи за іменем, та традиція певним чином завершувати зустріч. Наприклад, молодші групи можуть почати зустріч піснею «Добрий ранок» (“Good morning song”), а закінчувати пісенькою «Одна картопля, друга картопля» (“One potato, two potato…”). Кожна з груп вирішує, яку встановити традицію для початку та закінчення зустрічі. Незалежно від того, що обрано, кожна дитина має відчути, що її присутності раді.
10) В групу приймаються діти усіх вікових категорій, розумових та фізичних здібностей. Батьки можуть долучити свою дитину у будь-яку групу, що підходить за її розумовим віком та можливостям. Усі місця для проведення зустрічей наукового гуртка мають бути фізично досяжними та адаптованими до усіх членів групи. Кожна дитина, незалежно від того, ким вона вважається у суспільстві, визнається як унікальний учень, що додасть глибини та збагатить навчальний досвід групи.
Ці правила були впорядковані Шеймою Імам (Shaema Imam), бакалавром з науки університету McGill, бакалавром по соціальній роботі університету UCalgary, з досвідом роботи в Social Work Community Development Research та участю та коордінацією подібних кооперативів в Канаді (Едмонтон та Монреаль) та Бахрейні.
One thought on “Науковий гурток для хоумсулерів. Досвід кооперативу DUNEHA. (Частина 2)”