Науковий гурток для хоумскулерів. Досвід кооперативу DUNEHA (Частина 1)

Сьогодні я хочу продовжити розповідь про хоумскульний кооператив в ОАЕ. Сподіваюся, ця інформація допоможе в організації спільної діяльності українським родинам, що навчають дітей вдома.
Кооператив DUNEHA, про який я вже писала, має кілька напрямів діяльності. Одним з найцікавіших особисто для мене напрямів є Науковий гурток (Science Coop).

DSC_0001

Восени 2015 року, для прикладу, у Дубаї діяло 14 таких груп, у яких приймали участь 70 сімей хоумскулерів. Формуються групи з оглядом на район проживання та вік старшої дитини в родині.
ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ РОБОТИ:
1) Кожний гурток складається з максимум 5 сімей. Як тільки з’являється 6 сім’я, що хоче приєднатися до гуртка та підходить за віковою категорією і місцем проживання, група має роз’єднатися на дві менші групи по 3 родини в кожній. Це робиться для того, щоб полегшити координування групи, приділити достатньо уваги та часу кожній дитині в групі, та мати можливість комфортно проводити зустрічі вдома у учасників гуртка.
2) Це кооператив. Участь у кооперативі не оплачується. Але щоб мати право приймати участь, родина має бути готова організовувати зустрічі гуртка, коли настане їх черга.
3) Рішення приймаються за згодою учасників. Кожен з дорослих в кооперативі має рівне з іншими право приймати участь у вирішенні тих чи інших питань. Для зручності та координації з вищим рівнем організації DUNEHA у кожній групі наукового гуртка обирається координатор. Ним стає людина, що має найбільший досвід діяльності у кооперативі DUNEHA. Координатор забезпечує виконання спільних рішень, наприклад, дотримання розкладу, представляє нових членів гуртка та допомагає їм відчувати себе комфортно.
4) Теми зустрічей мають обиратися згідно інтересам/запитам дітей. Допускається щомісяця мати домінуючу тему згідно зі спільним рішенням групи. Але тема щотижневого заняття має бути такою, які досліджується дитиною чи яка викликає найбільший інтерес у дитини, вдома у якої проходить зустріч цього тижня.

Це захоплюючий виклик для групи – тим чи іншим чином знаходити зв’язок попередньої теми з темою нової зустрічі. Це забезпечує природній перехід від однієї сфери знань до іншої без звуження теми, що досліджується. Також це дозволяє дітям бачити зв’язки між різними гілками науки, які часто є відокремленими.

Наприклад, першого тижня темою є конструювання тунелів (Інженерія). Наступного тижня дитина, що захоплюється черв’яками, обирає тему дощові черв’яки, що вміють робити тунелі у землі (Біологія). Третього тижня інтерес може переміститись далі під землю, і темою може стати коренева система рослин (Ботаніка).

Науковий гурток не слідує якомусь попередньо обраному навчальному плану, що обирається батьками на початку року.

Чому слідуємо за інтересами дітей? Ті, хто схильний до такого підходу, посилається на дослідження дитячої психології і навчальних методик, які показують, що всі люди народжуються з природнім бажанням розуміти світ навколо них та вдосконалювати самих себе.

Також, ми як батьки, що навчають дітей без школи, маємо бути бібліотекарями та провідниками по світові, і маємо допомагати дітям знаходити відповіді на їх питання, що вони мають про ЇХ світ.

І по-третє, коли дитина має бажання про щось дізнатися, вона найбільш сприйнятлива до інформації та краще її засвоює. Також відомо, що примусове навчання у дуже юному віці може бути шкідливим для розвитку.
5) Зустрічі відбуваються раз на тиждень і тривають 2 години. Батьки та діти, вдома у яких проводиться зустріч цього тижня, можуть запросити членів групи до себе додому або у місцевий парк.

Вони можуть обирати будь яку тему заняття. Застосовуємо метод слідування за інтересом дитини, метод междисциплінарного дослідження та створення презентацій. Вони мають приготувати заняття для вивчення теми з різних кутів.

Наприклад, спочатку пояснення, коротке тематичне відео, повторення тематичних слів, пісенька, рухлива гра, читання книжки, творче заняття.

Творча частина заняття на тему "Ссавці" хоумскульного кооперативу DUNEHA (Дубаї, ОАЕ)
Творча частина заняття на тему “Ссавці” хоумскульного кооперативу DUNEHA (Дубаї, ОАЕ)

Протягом зустрічі доцільно запропонувати дітям легкий здоровий перекус. Цю невеличку перерву, поки діти їдять, батьки можуть використати на обговорення методів та засобів домашнього навчання дітей. Діти, присутні на зустрічі, запрошуються прийняти в неї активну участь, але дорослі не примушують їх сидіти.

Чим старша дитина, вона чи він має приймати активнішу і активнішу роль в обиранні теми, її дослідженні, приготуванні на презентуванні інформації та діяльності. Окремі групи час від часу можуть урізноманітнювати зустрічі доречними поїздками, наприклад після того, як всі 5 родин провели зустрічі у себе вдома, і час почати новий цикл зустрічей.

Продовження правил читайте тут!



2 thoughts on “Науковий гурток для хоумскулерів. Досвід кооперативу DUNEHA (Частина 1)”

  1. Pingback: Організація наукового гуртка для хоумскулерів. Приклад програми занять на семестр для групи з віком старших дітей 8-10 років – Крейдочки

  2. Pingback: Науковий гурток для хоумсулерів. Досвід кооперативу DUNEHA. (Частина 2) | Крейдочки

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top